Sıkça Sorulan Sorular

Kalıcı Makyaj

Saç Simülasyonu

Tam olarak ciddi bir acıdan bahsedilemez, hastalar genelde ilk 5 dakika acıdan çok makinenin titreşiminden tedirgin olurlar.Genellikle lokal anestezi içeren kremlerle uyuşma sağlanır.Daha hassas ve uzun işlemlerde anestezi içeren cilt altı uygulamalarıyla acı hissi bloke edilir.

Tam olarak ciddi bir acıdan bahsedilemez, hastalar genelde ilk 5 dakika acıdan çok makinenin titreşiminden tedirgin olurlar.Genellikle lokal anestezi içeren kremlerle uyuşma sağlanır.Daha hassas ve uzun işlemlerde anestezi içeren cilt altı uygulamalarıyla acı hissi bloke edilir.

Kalıcı makyajın ömrü genel olarak 1 ile 3 yıl arasındadır. Ancak bu süre, kişinin cilt yapısına, yaşına ve yaşadığı çevreye göre değişir. Deri altına enjekte edilen renkli pigmentler, cilt yenilendikçe azalır, solar ve sonunda tükenir. Bu nedenle kalıcı makyajın belli aralıklarla yenilenmesi gerekir.

Kalıcı kozmetikte sadece çok yüksek kalitede pigment kullanılmalıdır Mikropsuz, sterilize edilmiş ve ilaç tarzı mühürlü İçerik ve üretici bilgisi olan Sadece sertifikalı ve Sağlık otoritelerince izinli aktif maddeler içeren Lot numarası ve son kullanma tarihi olan pigmentler kullanılmalıdır

Kullanılan boyalar,makineler,uygulama derinliği,uygulayıcı kişinin eğitimi gibi alanlar açısından iki uygulama tamamen farklıdır.Kalıcı Makyaj yüze yapılan bir uygulamadır.Kullanılan boyaların içerdiği pigmentlerin yapısı tatoo boyalarından tamamen farklıdır. Tatoo cihazları hızlı çalışan ve geniş çizgiler üretmek için uygundur.Yüzde yapılacak uygulamalar için kesinlikle uygun değildir.

Kalıcı makyajın cilt içinde tam olarak oturması 2 – 3 hafta kadar sürer. İyileşme sürecinde cilt üzerinde yeni bir deri tabakası oluşacağı için, kalıcı makyajın yapıldığı gün ve onu takip eden birkaç gün süreyle renk koyu görünebilir. Çünkü pigment içinde okside olarak koyu bir renk alır. Bu da geçicidir. On beş gün ile bir ay arasındaki süre içinde renk istenilen haline ulaşır. Net sonuç ortalama işlemden 4 hafta sonra ortaya çıkar

-Kalıcığı Etkileyen Faktörler
-UV-ışınları ve serbest radikaller
-Pigment partikülleri vücut tarafında sindirilir
-Bazı pigmentler doku tarfından örtülür nadiren, pigmentler çok derine göç eder ve artık görünmezler.
-Cilt yaşı
-Cildin yapısı
-Bakım preparatları ,AHA (meyve asitleri)
-Renk seçimi
-Implante olan pigment miktarı
-Vitamin seviyesi
-Ve diğer bilinmeyen METABOLİK faktörler

İstenmeyen durumlar oluştuğunda kademeli olarak silinebilir ve değiştirilebilir. Laser, özel kremler , asit içerikli özel ürünler ve farklı renk pigment kullanımıyla işlem gerçekleştirilebilir.

 • Şeker Hastalarında
 • Hemofili (kanın durmaması)
 • AIDS (HIV )
 • Sarılık (Hepatit)

Bazı ilaçlar yaraların iyileşme zamanını geciktirebilir. Kullanılan ilaçlar için onay alınmalı.

 • Anemi (Kansızlık)
 • Et benleri üzerine
 • Pigment alerjisi olanlara
 • Keloidlerin (yürüyen yara) üzerine
 • Melanoma (ciltteki kırmızılıklar)
 • Kılcal damar çatlamaları üzerine
 • Cilt lezyonlerı (egzama-siğil-mantar) üzerine
 • 18 yaşın altındaki kişilere
 • Psikolojik rahatsızlığı olan kişilerde (şizofren)
 • Konjüktivit
 • Su ile kontak kurulmamalı
 • Havuza girilmemeli
 • Kozmetik ürünler o bölgeye değmemeli
 • Özellikle dudak kontüründen sonra tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalı
 • Güneş banyosu-solaryum-cilt bakımı yaptırılmamalı
 • Eyeliner çalışmasından sonra kirpik perma ve boyası hemen yapılmamalı
 • Dudak çalışmasından sonra uçuk kremini sürmeye devam etmeli
 • Bağışıklık arttırıcı ilaç kullanımına devam edilmeli
 • Hassas ve ince gözüken ciltlerde, ben de reaksiyon oluşuyor diyen kişilerin ciltlerinde mutlaka ön test yapılması önerilir.

Yapılan uygulamanın sonucunun yeni gibi kalması için her 12 ayda bir(1) kere  (bazı durumlarda 6 ay) tekrarlanmasını öneririz.

Tam olarak ciddi bir acıdan bahsedilemez, hastalar genelde ilk 5 dakika acıdan çok makinenin titreşiminden tedirgin olurlar.Genellikle lokal anestezi içeren kremlerle uyuşma sağlanır.Daha hassas ve uzun işlemlerde anestezi içeren cilt altı uygulamalarıyla acı hissi bloke edilir.

Belirli yüz ya da vücut alanlarını değişime uğratmak, düzeltmek, iyileştirmek ve orantılamak konusunda cilt içerisine pigment geçişi yolu ile  yarı-kalıcı tarzda estetik uzmanlığıdır. ( Yarı-kalıcı denmesinde ki sebep mikropigmentasyon bir tatuaj uygulaması değildir.)

Mikropigmentasyon çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleştirilebilir:

Estetik hedefler: Yüz mikropigmentasyon (kaş, dudak, göz kapağı)
Yapılandırma hedefleri: Paramedikal uygulamalar, (Örneğin: Aerola ve vertigo şikayetleri, mastektomi operasyonu sonrası gibi)
Saç simülasyonu (Tricopigmentasyon) : Saç derisi ve sakal üzerine traşlanmış kıl efekti vermek için veya saç ekimi yapılmış ya da donor alınmış bölgelerde oluşmuş skarların kapatılması, yoğunluk efekti verilmesi için uygulanır.

Aralarındaki temel fark uygulamaların kullanılan tekniğe göre kalıcılık süreleridir. Dövme kalıcıdır, mikropigmentasyon ise geçicidir.
Saç simülasyonu, (Tricopigmentasyon) mikropigmentasyon işlemlerinden bir tanesidir ve  genellikle 6 ile 18 ay arasında kalıcılık gösterir. Bu süreçten sonra noktalamaları görünmez hale gelir ve göremezsiniz.

Diğer taraftan saç dövmesi ise kalıcı bir tekniktir. Renk ve şekiller zamanla değişir ve doğal olmayan, istenmeyen bir efekt oluşur. Solmuş, silinmiş kalıntıları olan dövmeler düşünün!! Bir süre sonra gri-mavi tonunda şaç folikülünden daha çok renk tonu olarak görünürler. Bu tarz dövme işlemlerinin tek çıkarılma yöntemi lazer tedavisidir. Başarı sonuçları kullanılan boyaya, dövmenin yaşına ve kaç seans uygulama yapılacağına bağlı olarak değişir. Lazer silme işleminin sonuçlanması için gereken seansların toplamı oldukça masraflı olabilir.

Saç simülasyonu, saç derisindeki skarların kapanması için çok başarılı bir tekniktir. Skar dokusunu iyileştiremeyiz ama çoğu durumda skar izinin doğal saçlar arasında geçişini sağlarız.  Bu uygulama ileri seviye uzmanlık işlemidir , uzmanlar tarafından çok dikkatli uygulanmalıdır.

Maalesef , saç simülasyonu( Tricopigmentasyon), pigmentler belirli doku tiplerine göre etki gösterdiklerinden her tip skarın kapatılması için kullanılamazlar. Skarların çoğuna  etkili bir şekilde işlem yapılabilir fakat skarın kalıcı ve değişmez olduğundan emin olunmalı ve yukarıda da belirttiğimiz gibi üzerinde çok dikkatli çalışılmalıdır.
Skarların çoğu, daha önce gerçekleştirilmiş saç ekiminden (FUE ve FUT) kaynaklıdır. Bunun ile beraber bir diğer travma da skarların kendisinden kaynaklıdır.  Skar tiplerinin farklılıkları uzmanlar tarafından çok iyi anlaşılmalıdır.

İlk seanstan hemen sonra saç simülasyonu ile elde edilecek dizaynın belirginliğini fark edeceksiniz.  Henüz sonucu göremezsiniz ama estetik açıdan olacak görünümü ve yaratacağı farklılığı görmeye başlarsınız.
İlk seanstan sonraki sabah (1 gün sonra) saç görünümlü saç foliküllerinin renginin koyulaşmış olduğunu ve 2.seanstan sonra neredeyse tamamlanmış son halini görürsünüz.

İşlem sonrası gereken bakımlarınızı uygulamanız çok önemlidir.  Bir ay sonra da yapılacak uygulama  seansı ile  son halini  göreceksiniz.
Yapılan uygulamanın sonucunun yeni gibi kalması için her 12 ayda bir kere (bazı durumlarda 6 ay) tekrarlanmasını öneririz.

En sık sorulan sorulardan birisidir. Danışanlarımız uygulama sırasında hissettikleri şeyin ağrı değil, rahatsızlık verici bir hassasiyet olduğunu ifade ederler ve bu durum uygulama sonunda azalmış olur. Uzman ekibimizin teknik eğitim ve yönetim becerileri, kullandığımız pigmentler ve diğer aparatlar uygulama sırasında ağrı ya da rahatsızlık verebilen hassasiyeti minimize etmektedir.​

Hayır değildir. Saç Simülasyonunda hazırlanan pigment içerikleri Avrupa ve Ulusal Standartları yönetmeliğine uygundur. Dünya Sağlık Örgütünün onayladığı ürünlerdir.

 • Hayır, bayanlara da uygulanabilir. Bayanların saç derisi erkeklerin saç derisinden farklıdır. Cihazın özel bir ayarını kullanarak uygulama yapabilmekteyiz. Çok nadirde olsa traşlamış efekt uygulaması yaptırmak isteyen ya da Alopesi ya da farklı bir sebepten kaynaklı saç dökülmesi şikayeti olan bayanlara konsültasyon sonrası eğer uygun görülürse uygulama yapılabilmektedir.
 • Evet, çok başarılı bir seçenektir.

  Tricopigmentasyon (saç simülasyonu) günümüzde saç ekimi operasyonları alanında dünyaca kabul görmektedir. Bu iki tekniğin beraber kullanılması kellik çözümü için travmatik olmayan bütünleştirici stratejisi ile hızlı sonuçlar sağlayan bir sinerji oluşturur.
  Saç simülasyonu yönteminin avantajı hem bütünleştirici hem de alternatif olmasıdır. Bütünleştirici derken; estetik açıdan sonuçlanan efektin daha iyi olması için saç ekimi operasyonunun saç simülasyonu efekti ile tamamlanmasıdır.Saç ekimi uzmanları, danışanlarına tricopigmentasyonu saç ekimi yoğunluğunun tamamlanması, kök alınan veya ekilen alanda yoğunluk sağlanması, skar kapama uygulamaları için önermektedirler.
  Saç simülasyonu (tricopigmentasyon), saç ekimi yapılması için gerekli donör alanının olmaması, sağlık durumunun uygunsuzluğu gibi sebeplerle saç ekimine uygun olmayan tüm danışanlar için alternatif bir çözümdür.