image
image

SKAR ÇEŞİTLERİ HAKKINDA

 

Saç derisinde var olan skar üzerine Saç simülasyonu (Tricopigmentasyon) yaptırmaya karar vermeden önce skarınızın durumu ve çeşidi hakkında analiz yapılmalıdır.

Uygulama yapılacak skar izi tamamen kalıcı olmalıdır. Bu demek oluyor ki uygulama yapılacak alanın dokusu üzerinden yeterli bir süre geçmiş olmalıdır.

Saç ekimi sonrası, kaza veya yanık gibi durumlardan kaynaklı izlere  saç simülasyonu (tricopigmentasyon) uygulaması yapılabilmektedir.

Skar tipleri 5 ana grupta incelenebilr.

  1. Düz skar:En çok görülen skarlardır. İşlemi gerçekleştirmek için stabilite  sağlandıktan sonra %100 veya ona yakın sonuçlar alınır.
  2. Hipertrofik skar: Hypertrophic skar olarak da bilinen bu skar, alanda küçük kabartıları vardır. ( fazla skar dokusunun büyümesi kaynaklı olarak fazla kolojen oluşumu olur. Bu durumda , tricopigmentasyon uygulamasından %80 oranında efektif sonuçlar alınır.
  3. Çukur skar:Yukarıda belirtilenlerin tam aksine bu tür skarlar cildin altında kalmış ve belirginleşmiş bir karakteristik özellik gösterir. Böyle bir durum oluşturmasının sebebi iyileşmiş cildin yüzeyi düzensiz kolajen üretimi veya bağ dokularının iyileşme sürecinde oluşu nedeni ile dermal dokunun altındadır. Bu tür skarlara saç simülasyonu işlemi yapılırsa  başarı oranı %50 dir. Uygulamaya devam etmeden önce deneme seansı yapılmalı ve pigmentin değişim yaratacağından emin olunmalıdır.
  4. Düzensiz skarlar:Yukarıdaki belirtilen üç skar tipinin bir arada görülebildiği skarlardır. Bu skar tiplerinde saç simülasyonu uygulaması yerine lazer ile medikal  skar tedavisi veya  operasyonel müdahale önerileblir.
  5. Keloid skarlar:Bu tür skarlar patoloji ile olan ve tedavisi çok zor skarlardır. Keloid skarlar diğer skar tipleri ile karıştırılmamalı üzerine asla saç simülasyonu uygulaması yapılmamalıdır.

SKARLAR ÜZERİNE SAÇ SİMÜLASYONU UYGULAMALARI

Uygulamaya başlamadan önce ilk aşamada en önemli şey danışanı tanımak, uygulamadan beklentilerini anlamak ve uygulama yapılacak alandaki cilt dokusunu analiz etmektir.

Danışanlarımızın konsültasyonunu gerçekleştirirken mevcut skarlarının skar çeşitleri arasında hangi grupta olduğunu belirleyip alınabilecek olası sonuçlar ile ilgili bilgi aktarımında bulunuruz.

Genel özetle: düz skarlarda %100 sonuç, hipertrofik skarlarda %80 sonuç, Atrofik  ve diğer tip skarlarda %50 oranına düşer . Keloid skar üzerine asla işlem yapılmaz. Düzensiz skarlarda ise tricopigmentasyon uygulamasından önce medikal skar düzeltme işlemi yaptırılmasını öneririz. Alınan sonuca göre de tricopigmentasyon uygulaması sonucu %50 varan bir başarı oranı gösterebilmektedir.